Pred pár dňami ma inšpiroval jeden známy k napísaniu tohto blogového príspevku. Teda nejde len o napísanie ale aj o realizáciu samotnú. O čo išlo? V roku 2012 som sa čiastočne vydal na "hoteliérsku" dráhu. Medzi prvými zmenami, ktoré sme na penzióne urobili, bola nová stránka s novými fotografiami. Tie pôvodné zďaleka nespĺňali ani len najzákladnejšie kritéria "pozerateľnej" fotografie, fotografie - média, ktoré má slúžiť na predaj produktu - služby. Týmto nechcem dehonestovať prácu majiteľov ubytovacích zariadení. Božechráň! Chcem len poukázať na dôležitosť vizuálnej prezentácie ich zariadenia v očiach potencionálnych zákazníkov. Som si 100%-ne istý, že oni sami sa tejto dôležitej úlohy zhostili v úplnej vážnosti a s najväčším nasadením. Žiaľ, často len zápal pre dobro veci nestačí. A o tom je dnešný blogový príspevok.
Keďže som v turistickom centre Oravy, začal som si všímať formu vizuálnej prezentácie okolitých ubytovacích zariadení, ktorých je tu vážne požehnane. Postupne som zistil, že skutočne len mizivé percento ubytovateľov má zdokumentované svoje pekné zariadenie tak, aby ho nedehonestovalo. Valná väčšina propaguje svoje zariadenia obrazovým materiálom, ktorý skutočne zďaleka nezobrazuje ubytovanie v takom svetle v akom by mohlo. Takmer vždy sa jedná o pekné, útulné a udržiavané ubytovacie kapacity s fotografiami, pri ktorých sa často zamyslím, či vôbec môžu mať nejakú predajnú schopnosť, či aspoň trošku potencionálnemu zákazníkovi dané zariadenie približia a či ho motivujú ku kúpe. Preto som si vymyslel takýto experiment, pri ktorom som oslovil niekoľko desiatok zariadení, ktorým som ponúkol bezplatné nafotografovanie objektu s tým, že na svojich stránkach použijem na porovnanie ich vlastné fotografie. Tým, že sa mi ozvalo hneď niekoľko zariadení, musel som si vybrať a ostatných takmer odmietnuť. Hovorím takmer, pretože v zápätí ma napadol iný experiment. Ale o tom až na budúce.
V nasledujúcich galériach by som vám rád predstavil troch mojich spolupracovníkov pri tvorbe tohto blogu:
Ubytovateľ "A":
Pôvodné fotografie, ktoré si vytvoril sám majiteľ objektu v Habovke (pre ucelený počet sú tu aj exteriérové fotografie, ale tie sme tentokrát neprefocovali):
Následne som strávil dve hodinky v danom objekte s fotoaparátom v ruke a svetlami na stojanoch. Vzhľadom na to, že nám vyšlo zubaté slniečko, museli sme podchvíľou čakať kým zájde, pretože všetky ubytovacie jednotky majú okná smerom na východ. A takto to napokon celé dopadlo (medzi fotkami sú aj variácie, aby som dodržal formu mojich galérií..a teda 5 fotografií na riadok):
Ubytovateľ "B":
Nasledujúce fotografie sú taktiež vytvorené majiteľkou ubytovacieho zariadenia v Zuberci:
Jeden a pól hodinky v zariadení. Niektoré tmavšie izby si popýtali svetlo naviac, ale inak bez vážnejších komplikácií:
Ubytovateľ "C":
Veľmi pekný penzión v Habovke a fotografie od dcéry majiteľov (tiež tam cítite potenciál? :):
A následne prefotografovaná časť zariadenia (momentálne prebiehajú predsezónne úpravy):
Nechcem tvrdiť, že svojpomocne sa marketing robiť nedá. Dá. Má však svoje pravidlá a tie treba dodržať. To platí aj o materiáli naň. Nechcem tiež budiť dojem, že týmto príspevkom sledujem naháňanie zákaziek. Samozrejme, milerád v tomto smere poslúžim. Ak sa však rozhodnete fotografovať si objekt (interiér a exteriér) vlastnými silami, dbajte na dodržanie nasledujúcich zásad a rád, ktoré vám napomôžu získať kvalitnejší obrazový materiál. Rozdelil som ich do dvoch skupín. V prvej sú záležitosti, ktoré môžete ovplyvniť aj v "amatérskych" podmienkach. V druhej sú také, na ktoré už treba trošku viac (či už technického vybavenia alebo vedomostí) a teda ktoré budú skôr vodítkom pre pokročilejších fotoamatérov:
1.
2.
Uvedené rady berte ako odporúčania. Nie ako alfu-omegu fotografovania realít. Výnimka potvrdzuje pravidlo a pravidlo občas treba pre dobrú vec porušiť. Vždy je dôležité zodpovedať si na aký účel a pre koho fotografie (prezentáciu) tvoríte.
Jedným z hlavných dôvodov, prečo menší ubytovatelia nesiahnu po službách profesionálneho fotografa, sú samozrejme peniaze. Na jednu stranu však investujú čas a nemalé finančné prostriedky do registrácie v nespočetných ubytovacích katalógoch, na druhú stranu tieto prostriedky vyhadzujú oknom vzhľadom na to, že sa tam prezentujú absolútne nevyhovujúcim a neatraktívnym spôsobom. Nie je to paradox? Je vážne dôležité "byť tam" bez ohľadu na to "ako"? Naozaj nestojí za to investovať nejakých 5 či 10 človekonocí na zvýšenie vizuálnej kultúry prezentácie vlastného biznisu? Nemusí to byť investícia na sezónu či rok, ale v prípade že nerobíte žiadne vážne rekonštrukcie, kľudne aj na niekoľko rokov.
Prekvapuje ma, že nízka úroveň kvality fotografií nie je "výsadou" malých ubytovateľov. Množstvo veľkých hotelov vás dokáže odstrašiť nekompaktnou a technicky nepodarenou prezentáciou.
P.S.: Nechcem tiež znieť alibisticky, ale fotografie, ktoré som pre účely tohto blogového príspevku vyhotovil, nepredstavujú vrchol možností fotografa na lokalite. Sú vytvorené s ohľadom na rozumný rozpočet zadávateľa tak, aby fotograf na mieste trávil minimum času a aby použil minimum technického zázemia. Pokiaľ potrebujete urobiť technicky super kvalitnú fotografiu, nezaobídete sa bez náročnejšieho technického vybavenia, teamu asistentov či dlhšieho časového rozpätia na prípravu ako aj fotografovanie samotné. To sme ale už pri úplne iných produkciách.
16.12.2014 . edit .: Ako bolo správne podotknuté v diskusii ku článku mimo moju stránku, fotograf by mal dať pozor pri fotografovaní toaliet na dekel. Mal by jednoducho byť zavretý. Ďakujem za záujem!